Jak efektywnie powtarzać słówka?

Jak efektywnie powtarzać słówka?

with 1 komentarz

Jeśli uczyłaś się dotąd metodą fiszek, ale nie widziałaś zbyt dużych rezultatów to powodów może być kilka:

1. Twoje fiszki działają na zasadzie słówko > słówko.

2. Powtarzasz je sobie kiedy najdzie Cię ochota (najpierw codziennie z uporem maniaka, a potem przy robieniu porządku w notatkach :D)

Czemu to tak nie działa:

1. „Klepanie” słówek nie pomoże Ci się nauczyć jak używać ich w zdaniu. Częsty problem, o którym słyszę to, że przecież znamy tyle słów a dalej nie potrafimy zbudować poprawnie zdania.

2. Powtórki MUSZĄ odbywać się w konkretnych dniach. Mądrzy ludzie zbadali kiedyś jak działa nasz mózg i opisali co ile trzeba wracać do danej informacji żeby zapisała się w naszej pamięci na trwałe, a nie tylko na kolejną lekcję.

Jak to zmienić na lepsze?

1. Fiszka powinna wyglądać mniej więcej tak:

https://blog.fiszki.pl/wp-content/uploads/jak-wyglada-fiszka.jpg

Czyli zawierać następujące elementy:

  • słówko

  • wymowa

  • zdanie

  • obrazek

Obrazek jest opcjonalny bo nie do każdego słówka się sprawdzi i faktycznie pokaże jego sens, więc na siłę nie trzeba szukać. Ale przykładowe zdanie i wymowa to podstawa. Oczywiście po drugiej stronie mamy tłumaczenie i słówka i zdania na język polski.

Fiszki możemy albo robić sami, albo kupować gotowe i używać specjalnego pudełka:

Sama moją przygodę z fiszkami rozpoczęłam właśnie w ten sposób. Niestety problemem dla mnie nie do przeskoczenia okazało się planowanie powtórek.

1. powtórka – 1 dzień po nauce

2. powtórka – 3 dni po 1. powtórce

3. powtórka – 7 dni po 2. powtórce

4. powtórka – 21 dni po 3. powtórce

5. powtórka – 30 dni po 4. powtórce

6. powtórka – 45 dni po 5. powtórce

7. powtórka – 60 dni po 6. powtórce

Niby wszystko jasne, ale jeśli pomyślimy, że codziennie dochodzą nam nowe słówka i musimy pamiętać o powtórce wszystkich to mnie na samą myśl bolała głowa….

Dlatego nawet tradycjonalistom, których nastawienie do aplikacji jest raczej wrogie, gorąco polecam zrobienie jednego wyjątku i zainstalowanie aplikacji do nauki fiszek zwanej ANKI.

Anki automatycznie ustala nam powtórki, więc jedyne o czym musimy pamiętać to żeby codziennie usiąść do komputera i się pouczyć.

Co się nie zmienia to to jak wygląda fiszka i że jej najważniejsze elementy to ZDANIE i DŹWIĘK.

ANKI można ściągnąć tutaj: https://apps.ankiweb.net/

Komentarz

  1. Timothy
    | Odpowiedz

    D la kognitywistow ta wiedza nie jest rewolucyjna. Dla nas uczacych sie tak. Z odpowiednim podejsciem jestesmy przeciez w stanie zoptymalizowac swoja nauke w taki sposob, by przy mniejszym wysilku osiagac lepsze rezultaty. Mozna by pomyslec, ze to proba oszukania mozgu  , stosowanie jezykowych trickow albo hakowanie nauki jezykow obcych . Jakkolwiek szumnie by tego nie nazwac tak wlasnie funkcjonujemy. Tak dzialaja nasze ludzkie mozgi. Skoro uczymy sie, ze trzeba spac minimum 7 godzin, uczymy sie technik uprawiania roznych sportow to czemu nie nauczyc sie jak obchodzic sie najlepiej z naszym wlasnym mozgiem albo jak wykorzystac wiedze o nim, tak by  uczyc sie najskuteczniej ? Przeciez, to nie jest nieosiagalne wymaga jednak pewnej wprawy.

Zostaw komentarz