Wszędzie słyszymy, że mówienie to jedyna słuszna droga i rozwiązanie wszystkich naszych językowych problemów. Dlatego pewnie nie raz i nie dwa spotkałaś się z ofertą zajęć konwersacyjnych. Powstały nawet szkoły, które uczą tylko i wyłącznie poprzez konwersacje. No bo przecież po to uczymy się języków obcych, aby móc się komunikować z innymi ludźmi, co nie?
Zdziwisz się pewnie kiedy powiem Ci, że …. to zależy. A od czego? O tym dowiesz się w dzisiejszym wpisie.
Jeśli jesteś osobą początkującą, im więcej wyprodukujesz, czyli powiesz lub napiszesz tym lepiej, bo tylko tak nauczymy się aktywnie wykorzystywać to, czego się uczymy. No i spójrzmy prawdzie w oczy – co jesteś w stanie przeczytać lub wysłuchać na tym etapie? Ciekawy artykuł? Podcast? No niestety do tego jeszcze daleka droga.
Wbrew pozorom mówienie na tym etapie jest łatwiejsze niż Ci się wydaje, bo to Ty dostosowujesz trudność budowanych zdań do gramatyki, którą w danej chwili dysponujesz. A im więcej mówisz tym lepiej i łatwiej będziesz komunikować się z innymi.
Magia mówienia znika jednak kiedy osiągasz poziom B2. Jeśli jesteś na tym poziomie musisz zadać sobie pytanie, czy chcesz na nim pozostać i po prostu się nie cofnąć, czy chcesz się dalej rozwijać.
Nie zrozum mnie źle. Nie ma zupełnie nic złego w pozostaniu na tym poziomie, bo masz już spory zasób słów oraz wiedzę gramatyczną, żeby budować poprawne wypowiedzi oraz swobodnie konwersować na większość tematów. Także cel „swobodna komunikacja” został osiągnięty. Może nie porozmawiasz o fizyce kwantowej ani o budowie silnika, ale mogę się założyć, że w języku polskim też mogłabyś mieć z tym mały problem, no chyba, że interesujesz się tymi tematami. W takiej sytuacji zajęcia konwersacyjne z lektorem to super pomysł, ale na podtrzymanie tego co już wiesz, a nie na naukę nowych rzeczy.
Pamiętaj, że, jeśli chcesz wycisnąć jak najwięcej korzyści z zajęć konwersacyjnych, musisz być odpowiednio przygotowana. Nie wystarczy bowiem przeczytać artykuł czy obejrzeć filmik na 15 minut przed spotkaniem z nauczycielem.
Przygotowałam dla Ciebie specjalny wpis, z którego dowiesz się, jak przygotować się do zajęć konwersacyjnych krok po kroku: 7 kroków, jak wykorzystać potencjał zajęć konwersacyjnych – checklista.
Dlaczego zajęcia konwersacyjne mogą nie sprawdzić się na poziomie B2?
Dzieje się tak dlatego, że w rozmowach używamy tego co już znamy, a na poziomie B2 znamy już całkiem dużo. Po co więc nasz mózg ma się męczyć i używać synonimów skoro zna już jedno słowo, którym może wyrazić to co chce wyrazić?
Podczas zajęć indywidualnych z osobami na poziomie od B2 wzwyż bardzo dużo pracujemy na materiałach autentycznych np. na artykułach z BBC. Jak możesz się domyślać pojawia się w nich sporo nowych słów. Zadaniem moich uczennic jest przeczytać wybrany artykuł i opowiedzieć go na zajęciach. Czy w ich wypowiedzi pojawiają się te nowe słowa? Zazwyczaj nie. Opowiadają go bazując na znanym już sobie słownictwie.
I powtórzę po raz kolejny – nie ma w tym zupełnie nic złego. Pod jednym warunkiem. Że robisz to świadomie, bo wiesz, że chcesz utrzymać swój poziom, poczytać ciekawe treści i nie wkładając w to zbyt dużego wysiłku raz w tygodniu pogadać po angielsku.
Problemy zaczynają się wtedy kiedy jednak zależy Ci na dalszym rozwoju, ale coraz częściej myślisz o tym, że stoisz w miejscu. Kończy się to najczęściej albo obwinianiem nauczyciela albo nazwaniem samej siebie skończonym beztalenciem. Zastanawiasz się, skąd to wiem i czy sobie tego aby sama nie wymyśliłam. Jeśli tak, to zachęcam do poczytania o zjawisku intermediate plateau.
Co musisz pamiętać, zanim przystąpisz do zajęć konwersacyjnych
Podsumowując, liczba korzyści, jakie wyniesiesz z zajęć konwersacyjnych zależy od Twojego poziomu zaawansowania oraz tego, jaki cel chcesz osiągnąć. Jeśli jesteś osobą początkującą, zajęcia konwersacyjne z angielskiego zdecydowanie przyspieszą Twoją naukę języka.
Jeśli natomiast jesteś osobą na poziomie B2, to zachęcam Cię do poświęcenia chwili i zastanowienia się nad tym, co chcesz osiągnąć w swojej nauce. Czy chcesz nauczyć się czegoś nowego czy bardziej zależy Ci na podtrzymaniu dotychczasowego poziomu? Pamiętaj, że nie ma jednej poprawnej odpowiedzi.
Zostaw komentarz